Sledujte nás, ať Vám neunikne žádná nová nabídka.

Stagnace hypotečních sazeb pokračuje

Exekuční nemovitosti
Exekuční nemovitosti

Hypoteční sazby se již několik měsíců téměř nemění a v průměru činí 6,37 procenta, podle Fincentrum Hypoindexu. Odborníci nepředpokládají výraznou změnu sazeb v budoucnu, takže zůstává otázkou, kdy se začnou opět snižovat. Po výrazném zdražení hypoték v průběhu července minulého roku došlo téměř k zastavení růstu sazeb. Na začátku února 2023 se průměrná nabídková sazba hypoték mírně zvýšila, avšak jen o tři setiny procentního bodu z lednových 6,34 % na aktuální 6,37 %.

Díky stagnaci sazeb se měsíční splátka hypotéky příliš nezvýšila. U vzorové hypotéky na 3,5 milionu korun a průměrné nabídkové sazby 6,37 procenta činí měsíční splátka 23 342 korun, což je o 68 korun více než v lednu. Za poslední tři měsíce se měsíční splátka zvýšila jen o 114 korun a za dvanáct měsíců o téměř 3850 korun. V loňském roce se měsíční splátka zvýšila o téměř 5200 korun.

Na posledním zasedání Česká národní banka (ČNB) dle očekávání ponechala základní úrokové sazby beze změny.. Dvoutýdenní repo sazba zůstává již několik měsíců na stejné úrovni sedmi procent. I když guvernér Aleš Michl naznačil, že by banka mohla na některém z příštích zasedání sazby zvýšit, finanční odborníci očekávají, že základní sazby zůstanou beze změny ještě nějakou dobu.

Další články

VIP Zóna

Registrací získáte exkluzivní přístup k nemovitostem
o 7 dní dříve než ostatní.