Sledujte nás, ať Vám neunikne žádná nová nabídka.

Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu. Nemovitost se proto vyplatí koupit právě teď

Exekuční nemovitosti
Exekuční nemovitosti

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení pro mnohé. Průměrná cena nájmu ve městech se nad pohybuje okolo 300 Kč za 1m², což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

„Je to trhem akceptovaná šílenost, a to z několika důvodů,“ vysvětluje realitní expert Radek Hajtol z IS Centra, což je informačně servisní centrum.

Proč se náklady na bydlení tak rapidně zvyšují? Podle Hajtola jde hned o několik faktorů:

„Nedostatečná bytová výstavba: Trh s bydlením čelí problému nedostatečného množství nových nemovitostí. Omezená nabídka vede ke zvýšení poptávky a následně i cen,“ konstatuje Radek Hajtol, načež doplňuje, že dalším faktorem jsou logicky vysoké úrokové sazby na hypotéky: „Pro ty, kteří uvažují o vlastním bydlení, jsou nyní hypotéky drahým řešením. Vysoké úrokové sazby mohou odradit lidi od kroku směrem k vlastnímu domovu.“

A svoji roli hraje také prodloužená doba života, tudíž demografické změny: „Lidé žijí déle, což vede k tomu, že mladší generace přichází o možnost využít stávající nemovitosti, které drží starší generace,“ poukazuje Radek Hajtol.

Ceny už nižší nebudou

Tento stav nutí přemýšlet o rychlém a efektivním řešení tohoto stávajícího neúnosného problému. Jak uvádí Radek Hajtol, existuje jednoduchá a rychlá možnost, která by mohla přinést úlevu – snížení úrokových sazeb a mírné uvolnění podmínek pro získání hypotečního úvěru. Tím by se mohla otevřít cesta pro ty, kteří uvažují o vlastním bydlení.

Důležité je si uvědomit, že většina lidí, kteří v současnosti hledají nájemní bydlení, zároveň uvažuje o vlastní nemovitosti. S ohledem na vysoké ceny nemovitostí by snížení úrokových sazeb mohlo být klíčem k dostupnějším hypotékám.

„Takže uvážím-li, že ceny nemovitostí meziročně klesly o pouhých cca 10 procent a stagnují, jinými slovy, že nižší už nebudou, chybí lidem už jen peníze na jejich nákup. A to mají v rukou banky a Česká národní banka (ČNB),“ pokračuje Radek Hajtol s tím, že se už veřejné mluví o snížení RPSN (roční procentní sazby nákladů, pozn. red) ze strany samotné ČNB.

„A když k tomu přidáte Sněmovnou pravě prošlý návrh na opětovné zavedení poplatku za předčasné splacení hypotéky – a už víme, že to bude jedno procento, jak prohlásil ministr financí –, tedy návrh, kdy banky budou mít větší jistotu k udržení klienta, lze se objektivně domnívat, že i samy banky budou mít zájem zpřístupnit lepší podmínky k získání hypotečního úvěru. Takže vzniknou opravdu přijatelné podmínky pro zájemce o hypotéky, kterých je už nyní více než dost,“ upozorňuje Radek Hajtol.

Cenu nemovitosti nelze refixovat…

Podle něj se tak již na jaře příštího roku začnou roztáčet kola hypotečního byznysu a s tím spojený i realitní byznys. „A než se kdo naděje, máme tady poptávku, která výrazně převyšuje nabídku – a co se stane? Na to nechť si odpoví každý sám,“ podotýká Radek Hajtol.

Celkově lze velmi přesně předpovědět, že jestliže dojde ke snížení úrokových sazeb a uvolnění podmínek pro získání hypoték, rozpohybují se kola hypotečního a realitního trhu. Poptávka po bydlení převýší nabídku, a to může mít negativní vliv na dostupnost a ceny nemovitostí.

Je tedy důležité jednat rozumně a nečekat na zázrak. Hypotéku lze při správném nastavení refixovat, ale ceny nemovitostí bohužel ne.

Podobně smýšlí i Radek Hajtol: „Faktem je, hypotéku si můžete při správném nastavení refixivat za rok za dva či tři – cenu nemovitosti již bohužel ne. Takže rozumný na nic nečeká, rozumný jedná už nyní.“

Proto je teď ten pravý čas přemýšlet o svém vlastním bydlení a hledat vhodné řešení pro sebe a svou rodinu.

Redakce

Další články

VIP Zóna

Registrací získáte exkluzivní přístup k nemovitostem
o 7 dní dříve než ostatní.